Naravni rezervat Jezerc – del evropskega projekta za izboljšanje stanja bazičnih nizkih in prehodnih barij v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem
21. decembra 2017 je s sprejetjem odločitev o podpori Služba vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, prižgala zeleno luč za izvedbo projekta MARJA, katerega partner je tudi Občina Logatec.
Projekt/naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Projektni partnerji Občina Bled, Občina Logatec, Občina Trzin, PARNAS Zavod za kulturo in turizem Velike Lašče (Zavod PARNAS) bodo sledili cilju projekta, ki je izboljšati stanja ohranjenosti treh evropsko pomembnih habitatnih tipov in dveh vrst v slabem stanju ohranjenosti, ki sta vezani na barja in mokrotne travnike na skupno desetih posebnih ohranitvenih območjih v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem. Logatec k projektu pristopa z naravnim rezervatom Jezerc. Strokovno sodelovanje, naravovarstveni nadzor in koordinacijo projekta vrši Zavod RS za varstvo narave.
Pri Jezercu bo vzpostavljena intepretacijska točka, z odkupom zemljišč in vzpostavitvijo skrbništva ter pogodbenega varstva pa bo omogočeno ustrezno upravljanje na površinah s tam prisotnimi izredno ranljivimi habitatnimi tipi in vrstami. Več o projektu si lahko ogledate logatec.si, s klikom na povezavo:
Renata Gutnik, Višji svetovalec II, Občina Logatec
Predstavitev
Evropski sklad za regionalni razvoj – Izboljšanje stanja bazičnih nizkih in prehodnih barij v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem
Akronim: Mala barja – Marja
Projekt sledi izhodiščem Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike za obdobje 2014-2020. Izvaja se v okviru prednostne naložbe »Varstvo in
obnova biotske raznovrstnosti in tal ter spodbujanje ekosistemskih storitev, vključno z omrežjem Natura 2000 in zelenimi infrastrukturami« in specifičnega cilja »Izboljšanje stanja evropsko pomembnih vrst in habitatnih tipov, prednostno tistih s slabim stanjem ohranjenosti in endemičnih vrst« ter je eden od prednostnih projektov za izvedbo v okviru Programa upravljanja območij Natura 2000 (2015-2020).
Projekt/naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Trajanje projekta:
1. 11. 2017 – 30. 10. 2021
Projektni partnerji:
Občina Bled, Občina Logatec, Občina Trzin, PARNAS Zavod za kulturo in turizem Velike Lašče (Zavod PARNAS)
Opis projekta:
Cilj projekta je izboljšati stanja ohranjenosti treh evropsko pomembnih habitatnih tipov in dveh vrst v slabem stanju ohranjenosti, ki sta vezani na barja in mokrotne travnike na skupno desetih posebnih ohranitvenih območjih v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem.
Projekt naslavlja habitatne tipe bazična nizka barja (HT 7230), prehodna barja (HT 7140) in travnike s prevladujočo stožko (Molinia spp.) na karbonatnih, šotnih in glineno-muljastih tleh (Molinion caeruleae, HT 6410) ter vrsti barjanski okarček (Coenonympha oedippus, SP 1071) in Loeselova grezovka (Liparis loeselii, SP 1903). Skupna značilnost tarčnih habitatnih tipov in vrst je vezanost na povišan nivo talne vode ter obstoj pritiskov in groženj, ki so posledica antropogenih sprememb: gnojenje, spremembe vodnega režima, zaraščanje, prisotnost invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst in v nekaterih primerih neusmerjen obisk (teptanje s strani obiskovalcev). Zaradi svoje majhnosti so območja s temi habitatnimi tipi in vrstami še posebej ranljiva, stanje njihove ohranjenosti pa ima trend slabšanja.
V projektu bomo z odkupom zemljišč in vzpostavitvijo skrbništva ter pogodbenega varstva omogočili ustrezno upravljanje na površinah s tarčnimi habitatnimi tipi in vrstami. Na skupno 53,7 ha bomo z ukrepi odstranjevanja zarasti, odstranjevanja invazivnih tujerodnih vrst in vzpostavitvijo primerne kmetijske prakse izboljšali stanje ohranjenosti tarčnih habitatnih tipov in vrst. Na skupno 11,3 ha pa bomo z izboljšanjem vodnega režima in odstranitvijo večje zarasti omogočili obnovitev HT in habitatov vrst.
Na nekaterih območjih, kjer je smiselno in naravovarstveno sprejemljivo, bomo poleg neposrednih ukrepov za izboljšanje stanja ohranjenosti tarčnih habitatnih tipov in vrst uredili tudi obiskovanje in doživljanje narave ter pripravili vsebine za interpretacijo na zgledno urejenih naravovarstvenih površinah. Aktivnosti informiranja in komuniciranja bodo usmerjene v ozaveščanje in izobraževanje lokalnega prebivalstva, otrok, strokovne javnosti in obiskovalcev ohranjene narave.
Zavod RS za varstvo narave je objavil Javno naročilo Izhodiščne hidrološke študije, spremljanje hidroloških razmer in izdelava projektnih dokumentacij za izboljšanje hidrološkega stanja na območjih projekta »Izboljšanje stanja bazičnih nizkih in prehodnih
3. julija 2018 je bilo objavljeno javno naročilo Izhodiščne hidrološke študije, spremljanje hidroloških razmer in izdelava projektnih dokumentacij za izboljšanje hidrološkega stanja na območjih projekta »Izboljšanje stanja bazičnih nizkih in prehodnih barij v Osrednji Sloveniji in na Gorenjskem (Mala barja – Marja)« in na območju 7 projekta »Obnovitev in ohranjanje mokrotnih habitatov na območju Ljubljanskega barja (PoLJUBA) na portalu javnih naročil pod oznako JN004488/2018-W01.
Razpisna dokumentacija je objavljena na spletni strani ZRSVN in projektni spletni strani.
Z lepimi pozdravi,
Jasna Mulej, univ. dipl. biol.
Zavod RS za varstvo narave, OE Ljubljana
Cankarjeva 10, 1000 Ljubljana
tel: 01 2445 353, 040 267 352
www.malabarja-marja.si
S papirja v realnost – jeseni 2019 zaključene prve večje aktivnosti na Jezercu in vzpostavljeni pogoji za izvedbo aktivnosti na Planinskem polju
Članek je na voljo tukaj.