“Obvestilo za javnost
V petek, 7. junija 2013, se je v Logatcu zgodila huda prometna nesreča z množično udeležbo.
V Izobraževalnem centru RS za zaščito in reševanje – enota Logatec, se je avtobus poln otrok in učiteljev, poskušal izogniti kolesarju, ki je prečkal cesto, a se vozniku situacija ni izšla. Avtobus se je zaletel v stanovanjsko hišo.
Vse enote Štaba Civilne zaščite so bile na kraju nesreče le nekaj minut po dogodku. V nesreči je bilo 12 oseb lažje ranjenih. Slednji so bili s prvo pomočjo oskrlbjeni na mestu nesreče, medtem, ko so bili trije težje poškodovani prepeljani v Klinični center v Ljubljani. Po zadnjih podatkih je ena oseba še vedno pogrešana, medtem ko je ena izgubila življenje. Starše, svojce in ostalo javnost obveščamo, da so ekipe prve pomoči in ostale intervencijske ekipe trenutno še trudijo pomagati poškodovancem, zato vse prosimo za strpnost. Nove informacije bomo podali predvidoma ob 19. uri v novi izjavi za javnost.”
Gre seveda za izjavo za javnost ob skrbno načrtovani vaji z naslovom Množična nesreča – prometna nesreča z udeležbo šolskega avtobusa, v kateri se je izkazalo, da Logatčani stopijo skupaj in pomagajo pomoči potrebnim ne glede na to, ali gre za njihovo službeno dolžnost ali prostovoljstvo. Okoli 80 sodelujočih je v dobrih dveh urah pripavilo več simulacij, jih skoordinirano izpeljalo in na koncu v evalvaciji izluščilo pozitivne in negativne plati svoje pripravljenosti na realne dogodke, ki si jih seveda nihče ne želi doživeti. A v kolikor se zgodijo, so sodelujoči pri tej vaji dokazali, da znajo strokovno in profesionalno reševati življenja.
Tehnične podrobnosti o vaji:
1. Vrsta in obseg nesreče – vaje:
V petek, 7. 6. 2013, v popoldanskih urah (po 17. uri), je sistem zaščite in reševanja občine Logatec izvedel interno štabno-operativno vajo s temo oz. predpstavko: Množična nesreča – prometna nesreča z udeležbo šolskega avtobusa
2. Potek in ključni elementi vaje ter uporaba enot za zaščito in reševanje:
Vaja je potekala na treh ločenih prostorskih sektorjih v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje – enota Logatec (bivši Center vojnih veteranov Logatec), kjer so bile simulirane različne situacije neposredno ali posredno povezane z določeno množično nesrečo, v tem primeru polnega šolskega avtobusa. V taki nesreči lahko pride do poškodvanja ali smrti velikega števila oseb (otrok), obstaja možnost tudi pogrešanih oseb in cela vrsta spremljajočih psiho-socialnih dejavnikov, ki lahko radikalno vplivajo tako na reševalce (first-responders) kot tudi na celoten sistem zaščite, reševanja in pomoči ter na družbeno okolje, v katerem se je nesreča zgodila.
Na tej vaji so bile izvedene simulacije ukrepanja reševalcev in štabnega vodenja oz. obvladovanja take situacije, ki je realna oz. obstaja velika nevarnost, da se bo zgodila. Zaradi tega je popolnoma smotrno in upravičljivo, da se celoten sistem tako zaščite in reševanja, javne uprave v občini ter javnega šolstva s tem sooči na najbolj operacionalni možni način.
V 1. sektorju je bila simulacija hude prometne nesreče šolskega avtobusa, kjer so sodelovali:
– gasilci,
– občinski inšpektorat ter redarstvo,
– nujna reševalna enota Zdravstevnega doma Logatec z urgentnim zdravnikom,
– novo usposobljeni bolničarji javnih zavodov (OŠ) ter Rdečega križa.
V 2. sektorju so simulirali skanje pogrešanih otrok v ruševinah, kjer so sodelovali:
– kinologi in vodniki reševalnih psov
– taborniki
– ekipa CZ SKK Logatec
– nujna reševalna enota ZD Logatec z urgentnim zdravnikom ter bolničarji CZ in Rdečega križa.
3. sektor je bil na lokaciji gasilskega vadbenega stopla, kjer so simulirali reševanje otrok s pomočjo vrvne tehnike.
Sodelovali so:
– jamarji
– taborniki in ekipa CZ SKK Logatec
– nujna reševalna enota ZD Logatec ter bolničarji CZ in Rdečega križa.
Vse skupaj je povezoval in koordiniral Štab Civilne zaščite s prištabno podporno službo, kjer je bila simulirana situacijo z javnostjo ob realni situaciji in preigravanje možnih zapletov pri komunikaciji z starši otrok in mediji. Vaja je bila zaključila po 20. uri.
Skupaj je na vaji sodelovalo okoli 80 oseb, vsi iz občinskih sil za zaščito in reševanje, pretežno prostovoljnih enot, sicer pa tudi nekaj poklicnih sestavov.
Izvedeni so bili naslednji postopki in ukrepi:
– tehnično reševanje iz vozila
– evakuacija oz. pomoč pri izvlačenju iz vozila
– evakuacija z višine
– protipožarno varovanje vozila
– prva pomoč pogrešanim osebam in poškodovancem
– triaža ter oskrba in prevoz v bolnišnično zdravljenje
– informiranje javnosti
– suport enotam
– iskanje pogrešanih.
Cilji vaje: prikaz usposobljenosti novih bolničarjev Rdečega križa in Civilne zaščite, pregled in uporaba opreme trenutno vključenih enot ZiR v občini Logatec, preizkus telekomunikacijskega kovčka za štabno vodenje ter samo štabno vodenje tovrstnih nesreč.
Pripravil: Damjan BARUT, spec., višji svetovalec in nam. vodje vaje
Foto: Renata Gutnik
{phocagallery view=category|categoryid=213}