Občina Logatec je v letu 2016 preko javnega natečaja izbrala tri izdelke, ki so dobili naziv Turistični spominek občine Logatec. Da gre za dotični turistični spominek, priča tudi certifikat, ki je priložen vsakemu izdelku. V kolikor nekdo prodaja izdelke z naslovom, da gre za uradne logaške turistične spominke in posebnega certifikata ti izdelki ne vsebujejo, vas je ta prodajalec peljal žejne čez vodo.
S pravimi turističnimi spominki pa se lahko tudi občani s ponosom predstavimo tako doma kot v tujini.
Prvi javni primer uporabe turističnega spominka, ki je zasedel prvo mesto, prihaja s strani Območne obrtno-podjetniške zbornice Logatec. Vodstvo logaške zbornice se je oktobra udeležilo slovesnosti ob 40-letnici vrhniške zbornice. Ob tem častitljivem jubileju so jim čestitali. V znak dobrega sosedskega sodelovanja in obetov za naprej se jim z nagovorom zahvalili, Bogdan Oblak, predsednik logaške zbornice, pa je Simonu Hlebcu, predsedniku vrhniške zbornice podaril logaški naj spominek milnik Lipovo kolo. Oblak je ob tem predstavil tudi zgodbo milnika. Slednjega je njegov avtor, Dušan Šporar, naredil iz lesa drevesa, ki ga je poškodoval žled. Nauk zgodbe je, da ne gre ob takoj vreči puške v koruzo, ampak se je potrebno po vsakem neuspehu pobrati oz iz vsake slabe izkušnje potegniti najboljše, kar se le da. Vrhničani so tako turistični spominek, kakor zgodbo, ki ga ta nosi s seboj, z veseljem sprejeli.
Na logaški obrtno-podjetniški zbornici so eni izmed prvih, ki so intenzivno delo avtorjev spominkov prepoznali.
Turistični spominki pa lahko tudi krasno novoletno darilo, ki si jih izmenjujejo podjetja ali posamezniki, saj so inovativni, vsebujejo dobre zgodbe in lokalne izdelke. Berto Menard, župan občine Logatec jih bo kot protokolarna darila podarjal visokim obiskom oz na svojih obiskih doma in v tujini. Bodo pa spominki na voljo tudi širši javnosti.
Njihovo posebnost so namreč prepoznali tudi prodajalci, pri katerih boste lahko turistične spominke kupili od 1. decembra 2016 dalje:
• Gostilna Turk, Hotedršica 28, 1372 Hotedršica, 01 75 59 123
• Gostišče Jeršin, Cankarjeva 1, 1370 Logatec, 041 406 447
• Villa Tollazzi, Tržaška cesta 17, 1370 Logatec, 05 933 44 00
• Kmetija odprtih vrat Kisovec, Petkovec 46, 1373 Rovte, 041 560 427
• Turistična pisarna Naklo, Notranjska cesta 4, 1370 Logatec, 01/7541 518
• Cvetličarna Bela, Mercator center, Tržaška cesta 3, 1370 Logatec, 040 454 094.
Še več o turističnih spominkih občine Logatec pa preverimo v intervjuju z avtorji, Dušanom Šporarjem, Albino Kržič in Tjašo Šporar.
1. Kako ste prišli do ideje za tak spominek, kot ste ga prijavili?
Dušan Šporar: »Do ideje za spominek sem prišel, ko sem se vozil mimo mogočnih lip v Napoleonovem drevoredu. Verjetno sem jih kot priseljenec veliko bolj opazil kot marsikateri domačin. Ob pogledu na mogočne lipe ob cesti sem velikokrat pomislil kako so se v starih časih z vozovi počasi vozili tu mimo, nam pa se vedno nekam mudi. Tako se mi je utrnila misel, da bi bilo dobro strniti lipe in kolesa v en uporabni izdelek. Kolo in lipe so tudi v grbu Logatca, zato je bila misel še toliko bolj zanimiva. Razmišljal sem o izdelku, ki bi bil dovolj zanimiv za širšo množico ljudi, ob tem pa bi bil uporaben ter cenovno dostopen. Pomislil sem na milnik, vendar je do dokončne izvedbe minilo še kar nekaj časa, ponovitev in mnogih izvedb.«
Albina Kržič: »Na idejo sem prišla glede na besedilo v Logaških novicah, ki je bilo ob razpisnih pogojih z naslovom »Luisa in Napoleon Bonaparte bi bila ponosna na novo podobo lipovega drevoreda.« Porodilo se mi je vprašanje: Kako oblikovati spominek, ki bi v celoti poosebljal lipov drevored in grb občine Logatec vključno z vsemi senzoričnimi čutili?«
Tjaša Šporar: »Prva stvar na katero sem pomislila je bil grb Logatca. zato sem izhajala iz tega. Eden najbolj prodajanih kosov nakita, ki ga izdelujem, je motiv drevesa in me je prešinilo, da bi lahko rumene lipove listke in kolo nekako vkomponirala v tako drevo.«
2. Kako bi opisali vaš spominek?
Dušan Šporar: »Svojo zgodbo govori že s samim izvorom lesa saj je nastal po hudem žledolomu v Logatcu, ki tudi starim mogočnim drevesom ni prizanesel. Skozi stoletja so lesena kolesa drdrala po prašni cesti mimo mogočnih lip in pustila močan vpliv v teh krajih. In ravno ta vpliv sem želel upodobiti v izdelku. Ob izdelavi spominka sem pazil na uporabnost, da se ga lahko uporablja kot podstavek za milo ali pa za odlaganje gobice v kuhinji.«
Albina Kržič: »KoLOmed je v celoti prepleten z motivom grba občine Logatec. Embalaža je v obliki kartonastega valja. Ponazarja papirno industrijo na logaškem, katerega nosilec je bil nekdanji Valkarton. Bil je v neposredni bližini lipovega drevoreda. Ko odstranimo pokrov valja najdemo vrečico z lipovim cvetjem. Lahko si tudi v drugem letnem času, ko lipe ne cvetijo pričaramo situacijo, kot da smo med krošnjami lipovih dreves. Na dnu je stekleni kozarček medu logaških čebelarjev. Kozarček je večkotnik. Oblika ponuja podobo utrdbe -Ad Pirum. Med, ki je darilo delavnih čebel, ki so med drugim oprašile tudi lipova drevesa. Kozarec medu prekriva dvojni pokrov. Čez klasični pokrov je poveznjen lesen lipov pokrov ali pokrov iz katere druge vrste lesa. Pokrov iz lipovine govori o uporabni vrednosti lipovega lesa. Na pokrovu je gravirano kolo iz logaškega grba in ime spominka koLOmed. Tudi ime ni naključno. V sebi nosi tri pomene. Prvi -kolo, ki je v grbu. Drugi LO-začetnici občine Logatec. Med-kot »lat. medicamentus« skrb za zdravje slehernega človeka. Če kozarec položimo po najdaljši stranici se gravirano kolo dejansko zavrti.«
Tjaša Šporar: »Čudoviti orehov les, podrt zaradi žledoloma v kombinaciji z obarvano epoksidno smolo naredi ta obesek nekaj posebnega. Ročno izdelani listki, kolo, drevo in lesk ne zaradi laka, temveč zaradi temeljitega brušenja, olj in voskov, dajo temu nakitu naravnost in čar. To ni samo spominek. Grb Logatca je zamaskiran v prefinjen kos nakita, katerega lahko nosiš vsak dan in za vsako priložnost.«
3. Kaj je po vašem mnenju posebnost vašega spominka, zaradi katerega dobi dodatno vrednost?
Dušan Šporar: »Dodatno vrednost dobi izdelek zato, ker združuje več segmentov, ki jih sodobni turist pričakuje v določenem kraju, to pa so; vsakodnevna uporabnost, narejeno iz naravnih materialov, lokalnega izvora, ročno izdelano – unikat in sama ideja izdelka, ki je povezana s simboliko samega kraja: leseno kolo in lipovi list v grbu.«
Albina Kržič: »Celoten spominek je od imena, embalaže in vsebine prežet z logaškim in zaposli vsa čutila (okus, vonj, tip, voh,..). Še posebno med je pridelek logaških čebelarjev. Trenutno sem izbrala čebelarja Albina Petriča iz Jakovice in čebelarko Marijo Šušmelj iz Laz. Slednja je čebelarka, torej predstavnica nežnejšega spola, kar je v tej dejavnosti prej izjema kot pravilo. Oba čebelarita po načelih dobre čebelarske prakse in smernicah dobrih higienskih navad v čebelarstvu, s čimer zagotavlja kakovost in varnost čebeljih pridelkov. Lipovo cvetje sem nabrala z dreves v Jakovici, v neposredni bližini najstarejšega umetnostno zgodovinskega spomenika v Občini Logatec-romanske kapele Marije v Leševju (12.stol.). Lipova drevesa so bila delno poškodovana med žledolomom. Iz dela, ki ni bil poškodovan sem nabirala lipovo cvetje in je v spominek vključen kot umetniška inštalacija.«
Tjaša Šporar: »Obesek je odličen in lep spominek na Logatec, hkrati pa tudi uporaben, kajti zaradi zamaskiranih motivov je nosljiv za vsako priložnost. To je kos nakita, ki ga bodo z veseljem nosili vsak dan. Vsaka podrobnost na nakitu je narejena ročno, zato je vsak obesek iz te serije unikaten – kot v naravi – drevo je drevo, a vsak je drugače razvejan, obarvan in tako je tudi pri mojem nakitu- čeprav vsi na prvi pogled izgledajo enako, je vsak drugačen, poseben.«
4. Kdo je ciljna publika za nakup vašega spominka?
Dušan Šporar: »Ciljna publika za nakup so vsi, ki uporabljajo trdo milo, saj se na tem milniku milo lepo posuši, milnik pa je narejen iz naravnega odpadnega lesa, ki je dobil novo uporabnost.«
Albina Kržič: »Ciljni kupec je sleherni človek. Lahko je prebivalec/ka Logatca, podjetnik/ca, ki ima prijatelje v drugi občini ali tujini in želi podariti nekaj zelo lokalnega in dobesedno zaželeti »Srečno in zdravo«. Sicer pa »Mož, ki je Logatčan, pravi svoji dragi: koLOmed nabavi.«
Tjaša Šporar: »Ciljna publika so mladi in stari, vsak ki ceni ročno delo, unikatnost, vsi ki imajo radi les in bi radi nosili nekaj posebnega.«
5. Za katere priložnosti bi sami podarili vaš spominek?
Dušan Šporar: »V kombinaciji z naravnim milom ga lahko podariš za kakršno koli obdaritev, saj je izdelek dolgotrajno uporaben in lep za uporabo.«
Albina Kržič: »Priložnosti kot so novoletna srečanja, ob obisku prijateljev iz tujine, darilo ob praznovanju, … «
Tjaša Šporar: »Obesek Logatec je lepo darilce za vse obiske iz tujine, v spomin za vse, ki so na izmenjavi tu ali pa so odšli v tujino, za vsakogar, ki bi si rad en delček kje je bil ali pa od kod izvira oseba, ki to poklanja, odnesel domov za spomin.«
Turistične spominke lahko naročite tudi neposredno pri samih avtorjih:
Dušan Šporar, 031 689 241, sporardusan@gmail.com,
Restavratorstvo Albina Kržič s.p., 041/920-336, albin.krzic@gmail.com,
Moja ovčka s.p., Tjaša Šporar, 031 818 308, sporar.tjasa@gmail.com,
Vsem trem avtorjem želimo obilo zadovoljnih strank in se jim zahvaljujemo za tako unikatne, avtohtone in dovršene izdelke, s katerimi se lahko občina Logatec zares dobro identificira, vsem potencialnim kupcem pa svetujemo, da se na nakup odpravijo res kmalu, saj je povpraševanje po spominkih že sedaj veliko.
Renata Gutnik
Višji svetovalec za turizem, kulturno dediščino in kulturo
Foto: Renata Gutnik