Logaška jama bo v nedeljo 31. maja 2009 že 40-tič odprla žrelo in v svoje bistvo spustila obiskovalce. Spust se bo odvijal od 9. do 16. ure.
Več o Logaški jami tukaj.
Jamarko društvo Logatec se v teh dneh dodatno pripravlja na jubilejni, že 40.-ti spust v Logaško jamo, ki je bila odkrita leta 1962. Spust je namenjen obiskovalcem – ljubiteljem narave, predvsem pa lepot kraškega podzemlja, ki so starejši od sedem let, primerno oblečeni in obuti v pohodne čevlje ali škornje in v sebi nosijo nekaj poguma ter dobre volje. Za vse ostalo bodo namreč poskrbeli logaški jamarji.
Spusti za javnost so se v Logatcu pričeli v jami Gradišnica, ki pa je zaradi vhoda velikih dimenzij, v smislu zavarovanja, postala prenevarna, zato se od leta 1974 dogaja prireditev pri Logaški jami. (V zadnjem obdobju se zopet intenzivneje razmišlja o oplemenitvi Gradišnice z razgledno točko, mogoče celo podobnega stila kot je »Skywalk« nad Velikim kanjonom, vendar je potrebno projekt dobro pripraviti in zagotoviti, da ne bi s tem posegom v naravo okrnili katere od živalskih ali rastlinskih vrst. Poleg tega bi tak projekt odnesel ogromno vsoto denarja.)
Spust v Logaško jamo je specifika, ne samo zaradi tega, ker se zgodi enkrat letno, ampak predvsem zaradi načina spusta. Jamarji namreč obiskovalce spustijo v jamo z ročnim vitlom. Pot do dna brezna – lebdenje na vrvi se konča po 30 metrih višinske razlike. Na dnu brezna obiskovalce sprejmejo vodniki in jih popeljejo po 350 metrov dolgem lepo zakapanem vodoravnem rovu, ki je tega dne tudi električno osvetljen. V rovu ni poti, zato zahteva njegov ogled nekaj spretnosti, je pa zaradi tega bolj atraktiven. V jamo se obiskovalci spustijo na lastno odgovornost, vendar velja vseeno zbrati nekaj poguma in na nevsakdanji način doživeti izkušnjo, kot jo je do sedaj preizkusilo preko 7.000 udeležencev.
Pot v neznano, sploh pa v žrelo podzemlja od človeka zahteva že nekaj poguma, sploh, če se do dna počasi spušča nekaj deset metrov. Temačni prostori, ki so našemu na svetlobo vajenemu organizmu tuji, že sami po sebi povzročajo nelagodje in strah. Sunke adrenalina boste po trebuhu čutili celo pot navzdol. Jama bo osvetljena, zato bo ta občutek malce šibkejši. Razblinil se bo ob dotiku nog s tlemi in popolnoma izginil, ko vas bo obdal že prav magični svet kapnikov in drugih podzemnih tvorb. Ko boste našli tisti kapnik, ki si ga želite videti ali neko tvorbo, ki vam bo z malce domišljije odprla vrata v pravljični svet, boste že kar malce razigrani, a ko se nam boste znova pridružili na gozdni jasi poleg vhoda v jamo, boste imeli občutek, da je ni ovire na svetu, ki bi vas zadržala. Počutili se boste naravnost zmagovalno. Logaški jamarji vam bodo te občutke podarili za nekaj drobiža, s katerim se krije nezgodno zavarovanje spusta. V drugih državah turisti in obiskovalci za podobne izkušnje namenjajo lepe vsote, pri nas pa se mogoče še ne zavedamo kaj imamo in kakšno vrednost slednje predstavlja v očeh tistih, ki kraške pojave prvič vidijo, sploh pa občutijo na tak način.
Da boste videli, občutili in bili eni izmed redkih, ki se lahko pohvalijo s takim doživetjem na lastni koži, morate v nedeljo, 31. maja samo slediti markirani poti iz Napoleonovega drevoreda mimo Mercatorjevega centra na Mandrge, čez zavarovani železniški prehod (ne prečkajte prehode, ko je rampa spuščena!!!), od katerega je približno dva kilometra makadamske ceste (stara tankovska cesta Logatec – Vrhnika), ki vas pripelje do bližine jame.
Dodatne informacije so na voljo tudi na www.logatec.si, v zavihku turizem, naravne vrednote, še več pa vam izdajo logaški jamarji: Drago Korenč: 031 263 540.
Renata Gutnik
Koordinator za kulturne in turistične dejavnosti